Festival People for Africa aneb Nasajem s Masajem vynesl tisíce pro sirotky v Tanzánii

Název

Festival People for Africa aneb Nasajem s Masajem vynesl tisíce pro sirotky v Tanzánii

Popis

Výtěžek festivalu Nasajem s Masajem poputuje na konci října do Tanzanie, tisíce pomohou dětem

Česká Skalice - Kdoví, co by říkali sirotci ze školy Majengo v tanzanské vesnici Mto wa Mbu, kdyby se v sobotu večer ocitli v českoskalické Sokolovně, kde se konal hudební festival People for Africa aneb Nasajem s Masajem. „No asi by se hodně divili,” usmívá se Jiří Rosa při narážce na skutečnost, že festival, jehož výtěžek pomůže právě sirotkům z africké školy měl z větší části večera metalový náboj - a tento druh muziky asi v Africe není moc zaběhlý. „Ale bylo to taky hodně o bubnech a to znají dobře,” doplnil bubeník kapely The Ňadras, která celý hudební večer odstartovala. Zároveň to pro místní legendu bylo zřejmě poslední vystoupení po 36 letech existence.
Naopak premiéru zde zažila mladá smečka Fragment of the Lost Creation, pro níž to bylo první veřejné vystoupení.
Vybrali přes 30 tisíc korun
Přibližně 31 tisíc korun na vstupném vybrali pořadatelé od více než čtyř stovek návštěvníků, kteří společnými silami svých „šrajtoflí” dobrovolně přispěli dalšími čtyřmi tisícovkami do sběrných nádob.
Koncem října odlétaji do Afriky
„Výtěžek je přibližně stejný jako vloni,” říká Václav Dušek, který právě společně s Jirkou Rosou 27. října odlétá opět do Tanzanie, kam nashromážděné peníze povezou jako finanční pomoc žákům ve škole Majengo.
Kromě toho povezou na černý kontinent asi dvacet kilogramů humanitární sbírky, kterou tvoří jak školní pomůcky (sešity, pastelky, tužky, propisky atd.), které přinášeli návštěvníci festivalu, tak i další zboží - třeba trička. „Hned se po tom zapráší - je to jako kapka v moři,” říká Jiří Rosa.
Kromě vystoupení The Ňadras (které bylo tradičně orámováno mnoha kusy dámského prádla, které k názvu skupiny neodmyslitelně patří) si posluchači zařádili na black metalové formaci Tortharry. Ta předvedla vyzrálý výkon typu „tři v jednom” - kromě své produkce potěšila mladé i zralé metalisty skladbami brazilské „hrobky” Sepultury nebo Soulfly. Metalovou divočinu zmírnila Vyhoukaná sowa a pak opět zaútočily decibely dalších metalových formací, které se na podiu střídaly - Ganka, E.S.P. a již zmiňovaní Fragment of the Lost Creation. Z jiného soudku přispěli svou troškou do mlýna funkoví Bags Bunny Company.
Postaví přístřešek nebo koupí skříně
Na co konkrétně peníze z festivalu poputují už je celkem zřejmé. „Vyměníme je před odletem na dolary a na místě určení bychom za ně chtěli nechat postavit buď přístřešek, kde by děti jedly nebo uvažujeme o pořízení skříní, kam by si dávali věci - takhle je totiž mají naházené jen tak na zemi,” říká Václav Dušek.
Další akcí bude výstava obrazů
Z Afriky se vrátí 19. listopadu a už začnou pomalu připravovat další akci, ta nebude tentokrát hudební ale výtvarná a naplánovaná je na květen příštího roku. „Jedná se výstavu obrazů Jana Skořepy, který vystudoval a inspiroval se u známého ilustrátora Zdeňka Buriana. Výstava je pochopitelně zaměřena na Afriku,” dodal Rosa, který neopomněl poděkovat jak kapelám, které zahrály bez nároku na honorář, tak všem, kdo se podíleli na pohodové organizaci hudebního večírku.
autor textu: Jirka Řezník

Období

Statistiky

  • 9 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Nokia 5530

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Festival People for Africa aneb Nasajem s Masajem vynesl tisíce pro sirotky v Tanzánii
Komentáře Přidat