Knížecí Vánoce a Advent v Babiččině údolí

Název

Knížecí Vánoce a Advent v Babiččině údolí

Popis

Oživlé historické postavy vrací do života dobové zvyky a obyčeje
Ratibořice – Zpět do doby, kdy žila a tvořila autorka Babičky Božena Němcová a v zámku žilo panstvo, se v těchto dnech vrátil život v Ratibořicích. Návrat do časů kněžen, ale i do života prostého lidu, nabídnou návštěvníkům 3. a 4. prosince hned dvě akce.

„Jde o jednu z nejrozsáhlejších tradičních akcí, které se tu v Ratibořicích a v Babiččině údolí pořádají,“ říká kastelán zámku v Ratibořicích Ivan Češka. „Letos jsme provedli změnu programu, a tak jsme změnili i název. Akce se už nejmenuje pouze Advent, ale je rozdělena do dvou částí: Knížecí Vánoce na zámku a Advent v Babiččině údolí. V první části prostřednictvím kostýmovaných postav, z nichž některé jsou fiktivní, seznamujeme návštěvníky se zvyky z období Vánoc a adventu, a to na náchodském panství,“ dodává kastelán. Podle Ivana Češky jsou divadelní výstupy i scénky autentické. Vychází totiž z přímých svědectví pamětníků, kteří Vánoce a advent v době života postav z Babičky Boženy Němcové zažili.
„Tehdy byli ve věku dětí. K vidění je tedy například i to, jak byly právě děti o Vánocích obdarovávány, a to od majitelů zámku, příslušníků rodiny Schaumburg-Lippe. Já osobně jsem měl možnost s pamětníky o té době hovořit. Stejně je na tom můj kolega, stálý průvodce Milan Záliš, který psal scénář k akci. Dokonce i jeho prarodiče byli z Ratibořic. A tak to zná i z jejich vyprávění. Zde vystupuje v kostýmu pana správce,“ dodal Češka.
Vánoční scénky na zámku v Ratibořicích jsou situovány do 80. a 90. let 19. století. Ústřední postavou se stal tehdejší majitel panství princ Vilém Schaumburg-Lippe a jeho manželka, princezna Bathildis. K nim patří i služebnictvo (což jsou ale fiktivní osoby), ale také úřednictvo, které šlechtický rod měl.

Při prohlídce zámku v Ratibořicích, je pak možné vidět rozhovor mezi ním a místním katolickým děkanem. Téma? Jak jinak, než zvyky a vánoce. „Jsem místní děkan a hovořím s panem archivářem o tom, co pochází z Čech a co z Německa. Máme takový malý spor,“ říká Jakub Disman. „Ale nakonec vše urovnáme,“ reaguje Jiří Musil v roli archiváře Eimkeho. „Nakonec najdeme, co je typické pro Čechy. A vyzvedneme zpěvy při ranní mši, kterým se říká roráty. Kromě Čech, nemají obdobu nikde v Evropě,“ upozorňuje Musil.
Další místnost zámku v Ratibořicích voní pochoutkami, které zdobily panské stoly. V jedné z komnat, se tak odehrává další ze živých scének, které dotváření obrázek o dění na zámku. „Já jsem princ Vilém Schaumburg-Lippe a zrovna se tu radím se zámeckou kuchařkou, jak bude vypadat vánoční menu. „Budou to samé vybrané lahůdky. Jen se podívejte,“ dodává zámecká kuchařka.
Strom v sále Tří císařů
V sále Tří císařů stojí vánoční strom. A před ním princezna Bathildis. Ta vypráví, jak byly děti zaměstnanců zámku o Vánocích obdarovávány. Před stromem jsou vyrovnané vánoční balíčky, a na každém je jmenovka dítěte zaměstnance zámku. „V balíčcích měly například boty, nebo jiné oblečení. A podle zvyku, dostalo každé dítě vánočku. To jsou ale příběhy, které se odehrávaly na zámku v Náchodě. Tady v Ratibořicích panstvo vánoce neslavilo. Trávili je v Náchodě,“ zmiňuje historickou nepřesnost kastelán.
Ruderův mlýn naplňuje folklor
Další část akce „Advent v Babiččině údolí se v lidovém stylu odehrává na Ruderově mlýně, kde vystupuje dětský folklorní soubor Barunka z České Skalice, který prostřednictvím pásma písní, koled a různého zvykosloví, představuje období adventu na přelomu 19. a 20. století. „Tancujeme kucmoch, protože patří k období kdy je zima, kdy by měl člověk jíst česnek a cibuli. A taky lidem zpíváme písničku Šla Maria, šla do ráje, protože se chystáme na příchod Krista,“ říká vedoucí souboru Barunka Martina Pavlasová.
„Nehrajeme koledy. Hrajeme lidové písničky, které patří sem, tedy do našeho kraje. Abychom nezapomněly, odkud jsme a kam patříme,“ dodává. „V našem programu vystupují i čerti,“ přidává se Pavel Řitký, hlavní muzikant souboru. „Proč Čerti? Protože v pondělí bude chodit čert s Mikulášem a v každém mlýně přece museli být čerti,“ dodal s úsměvem muzikant.
Specialitou je cibulový chléb
V prostoru mandlovny se odbývá i vánoční trh. Tam je možné, kromě vánočních ozdob, pochoutek a svařeného vína, zakoupit i cibulový chléb. „Peče se na lipovém dřevě. Bez přídavku cibule by chutnal jako obyčejný,“ přibližuje jednu z pochoutek Anna Borsová. „Nejlepší je, když se potírá máslem. Při jídle se nekrájí, ale ulamuje. Cibulový chléb je původem z Francie,“ dodala.
V rámci akce „Knížecí vánoce na zámku“ a „Advent v Babiččině údolí“, lze samostatně, bez průvodcovského výkladu, navštívit i Staré bělidlo. „Do souvislostí tu dáváme realitu i fikci, kterou propojila Božena Němcová v Babičce. Je totiž známo, že Němcová si své dětství a vzpomínky idealizovala,“ říká kastelán Ivan Češka. „Seznámit se zvyky na zámku a prohlídnout si historické budovy v Babiččině údolí,“ bude možné až do neděle,“ dodal.
autor: Jiří Máslo, Náchodský deník, 3.12.2011

Období

Statistiky

  • 29 fotek
  • 2 se líbí

Fototechnika

Olympus SP590UZ

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Knížecí Vánoce a Advent v Babiččině údolí
Komentáře Přidat